Богуславська ЗОШ I-III ступенів № 2

Неділя, 24.05.2020, 23:30

Вітаю Вас Гість | RSS | Головна | Історія закладу | Реєстрація | Вхід


Де вчилися наші

діди і прадіди
Народна освіта на Богуславщині має свою історію, але, на жаль, даних про школи та учнів району до 1917 року малувато.
По обох берегах Росі розкинулась мальовнича Богуславська земля. Її славна історія залишила багато цікавих подій наступним поколінням. Невмируща слава давнього минулого перегукується з неповторною величчю звершень сьогодення.
     В 1032 році Ярослав Мудрий заснував фортецю в гирлі річки Богуславки, під самою крутою скелею, яка нависла над річкою південною стороною. На горі було вирубано частину лісу, Ярослав Мудрий, збудував фортецю, саме там, де через вісім століть (в 1884 році) було збудовано дерев'яний будинок, в якому відкрили класну Міністерську школу. З цього часу започатковано історію освіти Богуславщини зафіксовану історичними документами.
     В Київській губернії у 1865-1866 роках було відкрито 38 училищ, з них 20 народних були на утриманні казни. Разом. з відкриттям повітових училищ для вчителів був введений «Статут про службу», в якому говорилось, що «вчителі науки затверджуються в чині дванадцятого класу по вислузі чотирьох років» на посаді вчителя. Учитель, який погано виконує свою роботу, повинен внести гроші, які називались «штрафними», «за несправність по посаді». У школах викладають Закон Божий, святинна і церковна історії, російська мова, арифметика і геометрія, історія держави Російської, правопис. Українську мову у школах не викладали.
     В 1892 році із учнів у 100 чоловік закінчило училище тільки 15 хлопців і одна дівчина. Закон Божий вів Павло Петрович Тихвинський 14 хлопців і одна дівчина закінчили друге Богуславське училище в 1895-96 навчальному році - і це з 92 учнів. У цьому році вудлищі була введена «військова» гімнастика, яку вів окремий вчитель, якому платили 75 карбованців. В 1899 році закон божий вів священик Павло Євграфович Ципріанович. Навчалось в училищі 110 учнів (91 хлопець і 19 дівчат).
     У Богуславі в 1888 році існувала приватна чоловіча єврейська школа (училище) 3-го (ряду в, найманому будинку. Учнів у ній було 14. Утримував училище і викладав російську мову, арифметику і правопис Лейба Тапира. У 1899 році існувало два приватних єврейських училища. Чоловіче утримував Мойсей Гінзоург за рахунок плати батьків за навчання. Учнів у ньому було 25. Другим було жіноче училище, яке утримувала К. Гінсберг. У цьому платному училищі вчилось 30 дівчат.
     У 1912 році з дозволу Київської навчальної округи відкрито в Богуславі жіночу гімназію. Директором гімназії стала Квініхідзе Марія Олександрівна, жінка з дворянської родини. Гімназія проіснувала до 1937 року, коли будинок був вилучений на користь єврейської школи, а згодом переданий школі № 1.
    Перші школи, які відкривалися по селах були церковнопарафіяльними, завідував в них піп. Церква фінансувала роботу школи, піп вів уроки закону божого. Такі школи діяли в селах Мисайлівка, Саварка, Тептіївка, Москаленки, Медвин, Ісайки, Дмитренки, Побережка та в місті Богуславі.
    Церковнопарафіяльні школи проіснували по селах до революції. Пізніше відкривалися чотирьохрічні школи, а також семирічні школи.
    В період війни більшість шкіл в районі були закриті і не працювали. Після війни розпочалася відбудова приміщень і більшість шкіл стали середніми.
    На Богуславщині навчалися і вчителювали багато людей з всесвітньовідомими іменами: Галик Алімпій - видатний художник, іконописець; Сошенко Іван Максимович живописець; Шолом Алейхем - єврейський письменник-класик; Кошиць Олександр Антонович - український композитор; Кравчук Михайло Пилипович - вчений-математик: Лойцкер Юхим Борисович - літературознавець; Кротевич Євген Максимович - письменник; Левицький Федір Петрович - кріпосний співак; Нечуй-Левицький Іван Семенович - писменник-класик; Васильченко Степан Васильович - письменник; Люлька Архип Михайлович - академік, конструктор авіаційних двигунів; Тимошеико Олександра Олександрівна - олімпійська чемпіонка з гімнастики; Гальчинський Анатолій Степанович - радник президента України; Василенко Василь Якович - директор Одеського театру опери та балету.
    З 2000 року Богуславська ЗОШ І-Ш ступеню стала спеціалізованою школою з поглибленим вивченням української, англійської мов, математики, правознавства. В тому ж році в Богуславській ЗОШ І-ІІІ ступенів № 2 почав функціонувати профільний клас природничо-математичного циклу. В Богуславській ЗОШ І-ІІІ ступенів №2 та Богуславській СШ І-Ш ступенів № 1 відкриті музеї освіти району.

Тема народної освіти на Богуславщині доволі широка. Тут лише частина матеріалів, знайдених у бібліотеках і архівах.
Надіюсь, що будуть і інші дані про школи Богуславського району до революції і після.

Форма входу

Календар

«  Травень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Пошук

Погда в Богуславі

Наше опитування

Оцініть мій сайт
Всього відповідей: 96

Корисні посилання